Slide
Anasayfa » Markalar » RBC

RBC – Roller Bearing Company

RBC – Roller Bearing Company  masuralı ve bilyeli rulman üretimi yapmak üzere , 1919  yılında Amerika’da kurulmuştur. Firma günümüzde 5 ayrı ülkede 28 ayrı fabrika ve şubeleri , 3500 çalışanı ile faaliyetlerine devam etmektedir.

Küresel düzeyde benzersiz rulman tasarım ve teknik çözüm yetenekleri olan RBC , aynı hedef çerçevesinde faaliyet gösteren  AKAR RULMAN tarafından 1999 yılından bu yana Türkiye Tek Resmi Distribütörü olarak temsil edilmektedir.

RBC , 1990 yılından başlayarak yürüttüğü global satınalmalar ile  HEİM , NICE , SCHAUBLIN ,TYSON, PIC, LUBRON, UNIBAL, CLIMAX, WESTERN PRECISSION AERO, TCI ( Turbine Components), SARGENT markalarını da bünyesine katarak , ürün gamını çok daha zengin bir hale getirmiştir.

Akar Rulman , RBC ve diğer grup markaları tarafından üretilen bu üst segment rulman  ve diğer ürünleri ,ülkemizdeki tüm kritik kullanım alanlarına sunmaktadır. Bu sunum özellikle son kullanıcı firmaların ARGE departmanlarında proje tasarım aşamalarında başlamakta, projelerin gelişim süreçlerinde RBC mühendislerinin de katılımı ile teknik danışmanlık şekline dönmektedir. Seri imalata geçilen projelerde  ise uygun fiyat ve zamanında teslimatlar , akredite olan ürünlerimiz için gerekli tüm doküman ve sertifikaların tedariği gibi gereksinimler de  özenle takip edilerek, sorunsuz bir çözüm ortaklığı sağlanmaktadır.

Böylelikle Akar Rulman – RBC işbirliği, tüm kritik projelerde , değerli müşterilerimize zaman ,işgücü, bütçesel uygunluk gibi önemli parametrelerin optimizasyonuna katkı sağlamaktadır.

Akar Rulman ve RBC işbirliğinin günümüzde ve ülkemizdeki en popüler ürünlerinden biri , ince kesit    (ince cidarlı veya thin section olarak da bilinen) rulmanlardır. RBC İnce kesitli rulmanlar , Akar Rulman olarak bizleri her zaman heyecanlandıran ve de ülkemiz adına ilkleri barındıran projelerde yer almamızın önünü açmıştır.

Genellikle inch ölçü sisteminde, Radyal Temaslı , Açısal Temaslı ve 4 Nokta Temaslı olarak 3 ayrı ana tipte üretilen bu özel rulmanlar , 1 inch ila 40 inch iç çap aralığına sahip olabilmektedir.                              

RBC ince kesit rulmanları kullanım alanlarına göre ;

Yüz yüze ( Face to face) ,Sırt Sırta ( Back To Back) ,Tandem konfigürasyonları ,

-50°C ila +150°C  operatif sıcaklık koşullarına veya talep edilecek 10 yıllık raf ömrüne uygun yağlama opsiyonları

ABMA STD.26.2 ‘ye uygun ABEC 1F – 7F arası hassasiyet sınıfları 

İstenen değerlerde sıkı geçme töleransları veya önyükleme değerleri ile tedarik

Paslanmaz iç ve dış gövde , çelik veya seramik bilyeler , pirinç, naylon ,toroid  kafes materyalleri

gibi sınırsız opsiyonlar ile sunulabilmektedir. Bu sunuma paralel olarak da Gimbal , Azimuth Over Elevation Positioners, insanlı ve insansız hava araçları için üretilen motorlar, kızıl ötesi (infrared) kamera ve optik sistemleri,hafif dürbünler, havadan karaya gözetleme ve hedefleme sistemleri ,yüksek performanslı LWIR termal görüntüleme sensörleri  gibi yüksek hassasiyet gerektiren alanlarda mükemmel performans göstermektedir.

RBC-SCHAUBLIN (Swiss) , ISO9001-EN9100/EN9120/IRIS (Q2/2014) kalite standartlarında üretim yapmaktadır. Bu çerçevede ;

Havacılık  Sektöründe ; AIRBUS, EADS,SAFRAN,ROLLS ROYCE, GENERAL ELECTRIC

Raylı Sistem Sektöründe ; ALSTOM,BOMBARDIER,HÜBNER,SNCF

Savunma Sektöründe : PATRIA ,AXLE TECH , TIMONEY , RENAULT TRUCKS , AIRBUS DEFENCE

İş Makina Sektöründe : CATERPILLAR

ve daha birçok global firmanın resmî tedarikçisi olma sıfatına sahiptir.

Akar Rulman olarak Schaublin tarafından üretilen , süspansiyon sistemlerine özel pivot rulmanlarını, eğim mekanizmalarını, salıncak rulmanlarını ,bağımsız süspansiyonlu tahrikli aks rulmanlarını yerli sistem üreticilerimize sağlamaktayız. Ayrıca  fırlatma rampaları ,  ağır maksat kamyon ve zırhlı araç  imalatında gereksinim duyulan kendinden yağlamalı, özel kaplamalı , düşük sürtünme sağlayan  ve bakım gerektirmeyen burçları  da her geçen yıl daha popüler hale getirmekteyiz.

RBC marka küresel rulmanlar ve bağlantı ekipmanları, askı halatı teknolojisi ile üretilen asma köprülerin bakım ve inşasında, ağır su blokajı sağlayan baraj kapaklarında , özellikle açılır kapanır stadyum çatıları gibi dev konstrüktif hareketli projelerde de tercih edilmektedir. Bu çerçevede  İstanbul 1.Boğaziçi Köprüsü’nün askı halat bağlantı rulmanları 1974 yılında RBC tarafından üretildiği gibi, 2014 yılı 40.yıl büyük bakımında da Akar Rulman tarafından  yine RBC markası ile tedarik edilmiştir.

RBC NICE marka özel yapım rulmanlar , RBC marka inch ölçülü kam takip makaraları da Akar Rulman’ın bir diğer ciddi ürün gamını oluşturmaktadır. Özellikle metal içecek kutularının şekillendirilmesi ve üretiminde kullanılan makinalarda , pnömatik sistemlerde, konveyör bant sistemlerinde yoğun kullanımı olan bu ürünlerde de bir çok opsiyon sözkonusudur. Kam makaralarının tek ve çift sıra masuralı tipleri , eksantrik ve konsantrik başlı olma seçenekleri , inch ve metrik ölçülü tipleri, sunulmakta olan opsiyonel özelliklerden bazılarıdır. RBC , dünya piyasalarındaki   INA,MCGILL, JTEKT KOYO gibi eşdeğer rakiplerine oranla çok daha ekonomik fiyatlar sunarak ,mükemmel avantaj sağlamaktadır.

RBC – Akar Rulman işbirliği ile doğru rulman önerileri , önerilen rulmanların aplikasyon gereği teknik  isterleri karşılama konusunda kılavuzluk yapabilen test raporlarının sunulması, protatip maksatlı hızlı ana ürün veya alternatif ürün tedariği , ürün hakkında  süreçte meydana gelebilecek ek teknik isterleri karşılayabilecek yeni öneriler sunulması , gerekli hallerde ön yükleme (preload) gibi kritik tercihleri ve de hesaplamalarının sunumu , bu sayede doğru ve kesin hassasiyet sağlanması , olası sapmaların önüne geçilmesi ,ürün çalışma sürelerinin (Life Time Calculation ) hesaplanabilmesi  gibi tüm temel talepler , uzman mühendislik kadromuz ve de uzun yıllara dayanan tecrübemiz ile karşılanarak   ülkemiz Savunma ve Havacılık Sanayi kuruluşlarındaki referanslarımız ve konumumuz oluşturulmuştur. 

Sorularınız için HEMEN İletişime geçin.

(0216) 527 44 34

Kataloglar

Ürünlerimizin, markalarımızın ve rulman çözümlerimizin detaylı kataloglarına katalog sayfamızdan erişebilirsiniz.