Slide
Anasayfa » Markalar » GRW

GRW (Gebr.Reinfurt Würzburg)

Hassas minyatür rulmanları adeta sanat objesi yaratırcasına, özen ve emek  göstererek üreten ve bu sayede dünyanın premium minyatür rulman tasarım ve üretim merkezlerinden biri olan GRW –Akar Rulman işbirliği , 1993 yılında yapılan distribütörlük anlaşması ile başlamıştır.

Akar Rulman , GRW ’nin inovasyona dayalı minyatür rulman üretim ve tasarımlarını titizlikle takip etmekte ,ülkemizdeki talepleri karşılamakta  ve uzun yıllara dayanan bu işbirliğini sürekli olarak geliştirmektedir.

1993 yılında minyatür rulman alanında uzmanlaşma yönünde kendisini geliştirmeye başlayan Akar Rulman , GRW ’nin iç çap ölçüsü 1 mm. ‘den başlayan ve 30 mm. ’e kadar değişen , gerek metrik ve gerekse inch ölçülü standart sabit bilyeli rulmanlarını  stokta tutmakta , bu hassas ürünler hakkında dönemsel olarak katalog paylaşımlarında bulunmakta   , eğitim toplantıları düzenlemekte , kritik proje süreçlerinde GRW’nin Almanya ‘ daki ArGe ve üretim merkezine müşterileri ile birlikte ziyaretler gerçekleştirmektedir.

Günümüzde en stratejik projelerde Akar Rulman , GRW tarafından üretilen tamamen müşteriye özel (customized) ürünler ile ciddi destekler sunabilmekte , rulman tedariğinde farklı bir konsepte imza atmaktadır.

Teknik açıdan ilk bakışta  Akar Rulman , GRW’nin ISO (International Organisation For Standardisation) ve ABEC ( Annular Bearing Engineering Commitee) normları kapsamında , ISO standardı için P0-P2  , ABEC standardı için ise ABEC1-ABEC9 tölerans aralığındaki tüm opsiyonlara uygun olan üretim kabiliyetlerinin ülkemizdeki sunumunu gerçekleştirmektedir. 

Ek olarak GRW tarafından sunulan diğer opsiyonlar ise şöyle sıralanabilir;

Farklı kalite standartlarında paslanmaz çelik tip minyatür rulmanlar, Si3N4 ve ZrO2 tip seramik bilye seçenekleri , SV = X30CrMoN15 cronidur materyalinden imal edilebilen rulmanlar sayesinde  paslanmazlık  üzeri seviyede  korozyona dayanıklılık imkanı, VZ = Viton , TS =Teflon , RS =Plastik  , ZR = Çelik kapak seçenekleri, 15-20-25 derece temas açılı rulmanlar , Sırt Sırta (<> DB  Back to back) , Yüz Yüze ( >< DF Face to face) , Tandem (FT)  ve Unıversal (U) konfigürasyonlarında  dupleks olarak kullanılabilen rulmanlar, -270 santigrat derece / + 450 santigrat derece aralığında sıcaklığa dayanıklı minyatür rulmanlar , 5000 rpm’den 500000 rpm’e kadar üstün hız kapasiteli minyatür rulmanlar , operasyonel olarak 100’ün üzerinde farklı  sıvı yağ, gres ve yağ filmi seçenekli veya kuru (dry) rulmanlar, phenolic , paslanmaz çelik ,krom çelik gibi farklı materyallerden üretilmiş rulman kafeslerine sahip, veya kafessiz (full complement) minyatür rulmanlar.

Akar Rulman ve GRW işbirliğinde , GRW tarafından üretilen rulmanların sağlayabildiği diğer bir avantaj ise üretimin her aşamasında uygulanan performans ve kalite testleri , bu testlerin raporlanabilmesi , rulmanın kullanım ve çalışma koşullarının tam olarak paylaşılmasına paralel , müşterilerimiz tarafından talep edilebilen tüm hesaplamaların yapılabiliyor olmasıdır. Ayrıca üretim standartları gereği ses testi ,ön yükleme ve tölerans değerlerinin doğrulanması ,sterilizasyon amaçlı paketleme ve kusursuz sevkiyat için temiz oda  (clean room)  uygulamaları da istisnasız olarak  yapılmaktadır.

Günlük yaşamlarımızda  çoğu zaman gözle görülemeyecek , farkedilemeyecek birçok uygulamada GRW ve Akar Rulman işbirliğinin sonucu olarak bu minyatür rulmanların kullanıldığını biliyormuydunuz?

Sizlere örnekler ile sunalım ;

Otoyollarda seyir halinde iken , genellikle viyadük giriş ve çıkışlarında , devlet meteoroloji işletmesine ait rüzgar güllerini göreceksiniz. Bu rüzgar gülleri uzun yıllardır GRW tarafından üretilen hassas rulmanlar ile çalışmakta , dört mevsim iklim koşullarında en düşük ve en yüksek hızdaki rüzgar değerlerini net olarak ölçebilmektedir.

Bir diş hekiminin , diş bakımı yapabilmesi için kendisine gerekli olan dental türbin başlığında ( Air-Rator)  dakikada 500000 rpm’e kadar hız kapasite sahip 2 adet GRW marka rulman  kullanılmaktadır. Zira GRW dünya dental türbin üretiminde majör markalar olan KaVo – NSK ve WH gibi global üreticilere akredite olmuş rulman üreticilerindendir.

 Günlük sosyal ve mesleki yaşamlarımız içinde matkap, elektrikli tornavida , şarjlı kumaş kesim makineleri, doğalgaz ve elektrik sayaçları,3D yazıcılar ,sabit disk sürücüleri , drone ve benzeri hava araçları, motor çalıştırıcıları, kumanda kontrol mekanizmaları , dürbünler gibi birçok hassas ekipmanı da GRW minyatür rulmanlarının kullanım alanları arasındadır.

Akar Rulman , GRW ‘nin  , tuzlu su , içme suyu , şehir suyu , kan , asit, alkalin sıvılar gibi tüm korozif maddelere maruz kalınan uygulamalar için de çok verimli çözümlerini tecrübe ederek, ülkemiz son kullanıcıları ile buluşturmuş ve ciddi memnuniyet sağlamıştır.

Gururla paylaşabileceğimiz bir başka Akar Rulman , GRW ortak çalışması ise ülkemizde üretimi gerçekleştirilmiş olan ilk bağımsız uydu sisteminde yer almamızı sağlamamızdır. Bu bağımsız uydu projesi ,  yürütülen uzun soluklu ve  organize çalışmalar ile GRW markamızın kusursuz ürünlerinin yüksek performansı , ürünün son kullanıcısı olan TÜBİTAK UZAY Teknolojileri Araştırma Enstütüsü tarafından onaylanmıştır .Bu rulmanların kullanıldığı projedeki ekipmanlar ,Türkiye de tasarlanan ve üretilen uzay tarihçesine sahip ilk milli ürünlerdir. 

Sorularınız için HEMEN İletişime geçin.

(0216) 527 44 34

Kataloglar

Ürünlerimizin, markalarımızın ve rulman çözümlerimizin detaylı kataloglarına katalog sayfamızdan erişebilirsiniz.