Faaliyet Alanları
Slider

Firmamız yaklaşık 12 yıldır savunma sanayi alanında faaliyet gösteren firmaların ana rulman tedarikçisi konumundadır. Proje sahibi firmaların yanı sıra, alt yüklenici firmaların da seri üretim projelerinde kullandığı rulmanlar firmamız tarafından tedarik edilmektedir.

Ülkemizde son yıllarda Savunma Sanayi alanında meydana gelen gelişmelerin paralelinde Akar Rulman hizmet kalitesini arttırmak amacıyla 2018 yılında Ankara’da “Akar Savunma” İrtibat Ofisi’miz faaliyete geçmiştir. Savunma sanayi projelerinde özellikle prototip aşamasında söz konusu firmalar için proje desteği, eğitim ve danışmanlık alanlarında daha yakından ve hızlı destek vermek amacı ile sizleri Akar Savunma Ankara Ofisi’ne bekliyoruz.

İhtiyaç duyulması ve taleplerinize istinaden profesyonel teknik ekibimiz ile birlikte firmanızı ziyaret edebiliriz.

Ülkemizde son yıllarda sivil havacılık alanında meydana gelen ivmelenmenin ışığında Akar Rulman 2018 yılında AIRBUS ve BOEING firmaları için orijinal ekipman üreticisi konumunda olan RBC-SARGENT AEROSPACE ile bir distribütörlük anlaşması imzalamıştır. Buna göre firmamız AIRBUS ve BOEING firmalarının bakım dönemlerinde değişimini yaptığı orijinal yedek parçaların tedariğini sağlamakta ayrıca Türkiye’de bakım hizmeti veren firmalar için MRO hizmetleri sunmaktadır. Firmamız yapılan tüm bu işlemler için gerekli sertifikasyonlara sahiptir.                                                                                                                                                                   

      

Tüm sanayi kollarını destekleyen ve hassasiyet sınıfı gereksinimi gün geçtikçe artan talaşlı imalat sektörü, şirketimizin ürün gamı tarafından desteklenen bir alandır.

Alman menşeili GRW ve GMN marka standart çelik-seramik-paslanmaz çelik-SV30 üst düzey paslanmaz çelik gibi materyallerden üretilen, Vespel®, Torlon, PEEK, PTFE ve Meldin® gibi sentetik kafes materyallerine sahip, ABEC1-ABEC9 tolerans aralığında, yüksek devirli hassas fener mili  rulmanlarımız, İsviçre menşeili  SCHAUBLIN marka hassas takım tutucu ve penslerimiz, Japon menşeili THK marka taşlanmış veya hassas ovalanmış vidalı mil, lineer ray+araba, vidalı mil yataklama elemanları ,teleskopik ray, oluklu mil+somun, çapraz masuralı rulmanlarımız ve diğer lineer sistemlerimiz ile OEM ve MRO alımlarınıza yönelik tüm ihtiyaçları karşılayabilmekteyiz. Kullanım maksadınıza göre sıfırdan ürün tasarlayabilir veya standart ürünlerimizden ihtiyacınıza en uygun ürünleri sunabiliriz.

Zorlu çevre koşullarına sahip deniz araçları, liman işletmelerinde ve tersanelerde kullanılan rulmanların şüphesiz korozyona dayanıklı ve yüksek mukavemete sahip olması gerekmektedir. Bu alanlarda sıkça karşımıza çıkan düşük sürtünme ve yüksek mukavemete sahip, korozyon direnci yüksek; burçlar, rotatif rulmanlar, paslanmazlık özelliğine sahip mafsallar gibi ürün grupları firmamızda geniş seçenek yelpazesine sahiptir.

Ayrıca bu gibi zorlu ortam koşullarında çalışacak rulman konularında her türlü teknik destek, doğru ürün önerisi, yerinde muayene, firmamızdan alınabilecek hizmetler arasındadır.

İnsan hayatı için son derece büyük önem taşıyan gıda üretiminin ve de gıda üretim teknolojilerinin tüm sektörel gereksinimlerini karşılayabilecek bir hizmet anlayışına sahibiz.

Distribütörü olduğumuz markalarımız ile gıda sektörüne uygun materyal, paslanmazlık, yağ, kaplama ve yüksek izolasyonlu kapak yapısı gibi birçok özelliği taşıyan özel rulmanları tedarik etmekteyiz.

Bu anlamda, gerekli hallerde bahsi geçen ürünlerimiz için gıda normlarına uygunluk sertifikası sunma yeteneğimiz de mevcuttur.

Sektörde en tanınan Japon ve önemli Alman otomotiv üreticileri, markamız olan THK’nın direkt kullanıcılarıdır.

Benzer diğer bir ürün gamımız ise, distribütörü olduğumuz RBC (USA) ve UNIBAL (SWISS) markalarımızın ağır tip kara araçları, traktörler ve de ralli araçları için üretmekte olduğu bakım gerektirmeyen küresel rulmanlar, mafsal ve rotillerdir.

Bu iki markamız da yine dünya çapında ciddi otomotiv üreticileri tarafından tercih edilmektedir. Hatta çok uzun süredir birçok Formula 1 aracında da kullanılmaktadır. Ağır yük kapasiteleri ve şok yükleri absorve etme özellikleri ve de bakım gerektirmemeleri bu markalarımızın en çok tercih edilme sebeplerindendir.

Kamyon ve çekici üretimi alanında da bağlantı burçları, aşağı yukarı hareketli silindirler için pivot rulmanlar, süspansiyon silindir rulmanları ile öne çıkmaktadır.

Sektörel bir diğer ürünümüz ise Alman “Rheinmetall” Grup şirketlerinden olan “MS-Motor SERVICE”  tarafından üretilmekte olan “PERMAGLIDE” marka  piston kolları için yatak kovanları, burçlar, pullar ve plakalardır.

Bu ürünlerimiz Avrupa Birliği norm ve mevzuatlarına göre üretilmekte olup içerdiği gövde ve kaplama materyalleri emisyon oranlarına uygun olarak seçilmektedir.

Otomotiv ve de otomotiv yan sanayilerinde gerek hafif olmaları gerekse kaplamaları sebebi ile bakım gerektiren/gerektirmeyen tiplerinin olması ve aynı zamanda da çok ekonomik ürünler olmaları sebebi ile ciddi anlamda talep görmektedir.

Makaslı çalışma platformları, otomotiv lift sistemleri, cam silecekleri, tahrik dişlileri, hava valfleri, pedal sistemleri, koltuk mekanizmaları, amortisörler başlıca kullanım alanlarıdır.

Konusunda dünya lideri pozisyonunda olan Permaglide markamız ile tüm taleplerinize, kalite & fiyat dengesi esası ile cevap verebilmekteyiz.

Lineer sistemler ve rotatif rulman gereksinimlerinin fazlaca olduğu beyaz eşya sektöründe, ülkemizde konuşlanmış yerli ve yabancı birçok firmanın uzun yıllardır en önemli rulman tedarikçilerinin arasında yer almaktayız. Diğer birçok sektörde de olduğu gibi beyaz eşya sektöründe de uzun bakım periyotları, duruştan kaynaklı üretim kayıplarını minimal hale getirme ciddi önem arz etmektedir. Bu bağlamda sektöre yönelik özel çözümler, üretim hatlarında orijinal yedek parça ihtiyacını karşılamaya yönelik ürün tedariği firmamız tarafından sağlanmaktadır.

Özellikle sektör firmalarının üretim hatlarını oluşturan makinelerde globalde ortak ürün grubu haline gelmiş olan THK (JAPON) markamızdan ihtiyaç duyulan ürünler sektör firmaları için stoklarımızda yer almaktadır. Ayrıca sektör firmaların ihtiyaçlarını sürekli stoklarımızdan karşılamak üzere yıllık konsinye antlaşmalar yapılmakta, anlık talepler için de münferit ürün tedariği sağlanmaktadır.

Uzun yıllardır ülkemizin lokomotif sektörlerinden olan tekstil sanayisine yönelik olarak gerek tekstil makine imalat teknolojilerine gerekse de yedek parça taleplerine en uygun üst segment ürünlerimiz ile hizmet vermekteyiz. Söz konusu üst segment ürünlerimiz, yüksek izolasyon ve hıza sahip olup minimum ses ile dönüş hareketi sağlayan, uzun ömürlü  ürünler olarak sektörel gereksinimlere cevap verebilmektedir.

Ayrıca yüksek adetlerde kullanımı söz konusu olan talepleriniz  için de eşdeğer kalitede ancak daha ekonomik alternatif ürünler önerebilmekteyiz.

80’li yılların ortasından itibaren demiryolu uygulamalarında, Schaublin küresel tasarımı ve imalat uzmanlığı ile kaymalı yatakları geliştirdi..

Titreşimli ortamlarda yüksek performans gerektirmesi, yüksek seviyelerde kirlenme ve neme maruz kalmasının çözüm arayışlarında Schaublin 130 yıllık tecrübesi ile bir PERFORMANS ÇÖZÜMÜ olarak karşımıza çıktı.

Bu anlamda şirketimiz, sektörel gereksinimleri olan tüm kalite standartlarına ve belgelerine (örn: IRIS) sahip olmakla beraber raylı sistemlerin Schaublin markası ile rulman ve ekipmanlarında en uygun şartları ve teknik desteği ile siz değerli son kullanıcıları ile paylaşmaktadır.

Otomasyon sektörü ülkemizde de özellikle 2000’li yıllların başında ivme kazanarak geleceğe yönelik ciddi bir potansiyele oluşmuştur.

Bazen bir hayal , bazen de ciddi anlamdaki inovatif bir arge çalışması otomasyon alanının mimarı olmaktadır.

İşte tam bu yaratıcılık noktasında Akar Rulman olarak , tasarım aşamasından seri imalata kadarki tüm süreçlerde kendi faaliyet alanımızı ilgilendiren tüm ürün gereksinimlerinize cevap verebilmekteyiz.

Bu anlamda, distribütörü olduğumuz THK-RBC-UNIBAL-GRW marka ürünlerimiz ile , gerek OEM bazlı global referansları gerekse teknik bilgi birikimleri ile sektörel gereksinimlerin karşılanmasında her türlü desteği sağlamaktayız.

Çapraz masuralı rulmanlar, lineer rulmanlar, lineer kızak sistemleri, ince kesit rulmanlar, lineer çalıştırıcılar (actuator), lineer motorlar, lineer tablalar, hibrid rulmanlar, seramik rulmanlar, rotiller, bağlantı mafsalları, küresel rulmanlar, sonsuz miller ve bilyalı somunlar (vidalı miller), tek yönlü kilitli rulmanlar, teleskopik raylar bu sektöre yönelik ürünlerimizin başlıcalarıdır.

Makina imalat sanayi, sanayi sektörleri içinde yatırım malı üreten temel sektör olup, ülkemizde 1970’li yılların başından itibaren önem kazanmıştır. Bu sektörün diğerlerinden farkı, her aşamada projelendirme, mühendislik ve AR-GE tasarımlarına gerek duyulması ve uygulanmasıdır. Makina imalat sanayii, hemen hemen bütün üretim sektörlerine girdi sağlamakta olup, bu sektörlerin itici gücüdür. Makine ve aksamları, kullanacak sektör ve kullanıcının taleplerine ve ürünün fonksiyonlarına göre tasarım ve proje aşamasından geçer, yeniden planlanır ve üretilir. Şirketimiz bu üretim proseslerinde ve de makinaların kullanımı sonrası doğan yedek parça ihtiyaçları için, distribütörü olduğu markalar ile ciddi bir tedarikçi konumundadır.

Metal işleme, cnc, ağaç işleme, metalurji, maden ve inşaat , medikal ve dental, gıda, tütün, tekstil, kağıt ve karton, teneke içecek, kaynak, boru büküm, tel çekme, ambalaj makina imalatları ana hizmet alanlarımızdır.

Akar Rulman olarak amacımız, ürün sunum yeteneklerimiz ile Kalite MaliyetOptimizasyonunda”  makina imalat sektörüne mümkün olan en yüksek desteği sağlayabilmektir.

İnsan ve toplum hayatında vazgeçilmez bir yer tutan “Madencilik” sektörü, tarih boyunca gelişmiş ülkelerin sahip oldukları teknoloji ve refah düzeyine ulaşmalarında en etkin rol oynayan faktörlerden biri olmuştur.

Madencilik,  toplumların hammadde ihtiyaçlarını sağlayan temel üretim alanlarından biri konumundadır.

Sektör, gerek ekonomiye doğrudan yaptığı katkılar, gerekse ekonominin diğer alanlarına, özellikle imalat sektörüne sağladığı girdiler nedeniyle özel bir öneme sahiptir.

Rulman gereksinimi de madencilik sektörünün majör ihtiyaçlarındandır. Bu nedenle şirketimiz madencilik teknolojilerinin gereksinimleri doğrultusunda hizmetler sunmakta, ülkemizin ciddi madencilik kuruluşları için

direkt ve endirekt tedarikçi olarak çalışmalar yürütmektedir.

Sektörün zorlu çalışma koşulları ve de bu şartlara rağmen uzun ömür ihtiyaçlarını karşılayabilmek adına en doğru seçenekleri oluşturmaktayız.

Yüksek toleranslı, yüksek vibrasyona dayanıklı kırıcı rulmanları, konveyör rulmanları,  elektrik izolasyonlu motor rulmanları, büyük çaplı ve ağır yüke dayanıklı metrik ve inch seri rulmanlar, sektörel olarak kullanılan iş makina rulmanları, özel ve ağır yüke dayanıklı  bakım gerektirmeyen burçlar, ekstra sıyırıcılı yüksek izolasyon sağlayan lineer kızaklar, sıvı ve hava soğutmalı rulman yatakları sektöre sunabildiğimiz ürünlerden bazılarıdır.

Distribütörü olduğumuz Almanya menşeili GRW marka hassas minyatür rulmanlar ile çeyrek asırdır “Dental” ve “Medikal” sektörlerlerine ürün tedariği sağlamaktayız.

Şirketimiz, “Dental” sektöründe en önemli unsur olan “Orijinal Rulman” tedariği konusunda, gerek resmî kurumlar, gerekse de özel sektör alanlarında kendini ispatlamış durumdayız.

“Medikal” sektöründe, ilaç ve medikal cihaz imalatlarında en çok tercih edilen tedarikçiler arasında yer almaktayız.

Ayrıca GRW markamız, Bien Air, W&H, Sirona, KAVO, NSK, SCHICK DENTAL, MK-dent, CHIRANA Medical, SINOL, BRAUN, WITTENSTEIN gibi global üretici firmaların da ana tedarikçilerindendir.

Bu anlamda sahip olunan know-how ve imalat yeterlilikleri ile tüm “Medikal ve Dental” taleplerinizi karşılayabilecek yeteneğe sahibiz.

Stratejik sektörlerden biri olan Demir Çelik İmalat Sanayii, gerek kalite gerekse de imalat büyüklüğü açısından ülkemiz için çok önemli bir konuma sahiptir.

Bu anlamda şirketimiz , ülkemizin önde gelen demir çelik firmaları ile sektöre birebir hitap eden ürünleri buluşturmuş olan aktif bir tedarikçi konumundadır.

Akar Rulman olarak ağır yük, yüksek ısı, özel ölçü, hammadde sertliği, muadil ürün ve özel yağ  gibi sektöre özel tüm talepleri en iyi şekilde algılama ve aynı

zamanda da en hızlı çözümleri alternatifli olarak sunabilmekteyiz. Ayrıca, yerinde tespit hizmeti ile verimliliği arttırıcı, müşteriye özel çözümlerimiz bulunmaktadır.

Bu sayede daima dinamik ve tercih edilen bir tedarikçi ayrıcalığına sahibiz.

Türkiye’de çimento sektörü yaklaşık 4,5 milyar Dolar’lık cirosu ve 1 milyar Dolar’lık ihracatıyla ülke ekonomisinde önemli bir yere sahiptir.

Ülkemizde çimento sektörünün önemi, gelişen yatırımlar ve ilave konut ihtiyacı nedeniyle sürekli artmaktadır.

Bu nedenle sektörün kritik karar bileşenlerinden biri olan tedarikçi seçme ve değerlendirme sürecinde Akar Rulman olarak sektörel tecrübelerimiz ışığında faaliyet göstermekteyiz.

Sektörün talebi olabilecek ancak ihtiyaç duyulduğu anlarda yurtiçi ve yurtdışı piyasalarda bulunmasında güçlük çekilen rulmanları stoklarımızda tutmaya gayret etmekteyiz.

Ayrıca üretimde verimliliği arttıracak, bakım ve değişim sürelerini uzatabilecek ürün sunumları yapabilmekteyiz.

Çimento imalat ortamına özel , yüksek izolasyon sağlayan rulmanlar, bu rulmanların daha uzun çalışması için gerekli olan yağlama seçenekleri, özel kaplamalı rulman ve lineer sistemler, ekstra keçe sistemlerine sahip lineer kızaklar bu ürünlerden bazıları olarak sayılabilir.